Zasady Etyczne

W trosce o najwyższą jakość publikowanych artykułów naukowych Rada Naukowa i Redakcja czasopisma „Athenaeum. Polskie Studia Politologiczne” na wszystkich etapach pracy z tekstami naukowymi dbają o przestrzeganie prawa własności intelektualnej, rzetelność prezentowanych na łamach pisma badań naukowych i przestrzegają standardów etycznych ustalonych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Comitee on Publication Ethics (COPE). Standardy te wyznaczają ostateczne i niepodważalne reguły rządzące procesem recenzowania i redagowania nadesłanych tekstów naukowych a na ich przestrzeganie nie mają wpływu żadne relacje ze sferą biznesu. W związku z powyższym, ustala się następujące obowiązki zaangażowanych w proces publikacji stron:

Obowiązki recenzentów

Recenzenci wszystkich tekstów naukowych nadesłanych do czasopisma „Athenaeum. Polskie Studia Politologiczne” zobowiązują się do:

  1. Rzetelnego, obiektywnego recenzowania przedstawionych im artykułów naukowych, w zgodzie ze standardami etycznymi, powstrzymując się od wszelkich form nienaukowej krytyki.
  2. Dołożenia wszelkich starań, by podnieść wartość naukową recenzowanych artykułów naukowych.
  3. Powstrzymania się od sporządzenia recenzji, jeśli dziedzina, jakiej dotyczą recenzowane artykuły naukowe nie mieści się w ich naukowych kompetencjach lub/i istnieje konflikt interesów pomiędzy Autorem/Autorką a Recenzentem/Recenzentką
  4. Poinformowania Redakcji w sytuacji odkrycia jakichkolwiek naruszeń standardów etycznych w recenzowanych artykułach naukowych, w tym przede wszystkim plagiatów i autoplagiatów
  5. Przestrzegania reguł poufności dotyczących wszystkich informacji związanych z procesem recenzowania.

Obowiązki autorów

Autorzy wszystkich tekstów naukowych nadesłanych do czasopisma „Athenaeum. Polskie Studia Politologiczne” zobowiązują się do:

  1. Oświadczenia, że wszystkie zawarte w nadesłanych przez nich artykułach naukowych dane są oryginalne i prawdziwe.
  2. Oświadczenia, że nadesłany tekst naukowy nie został skierowany do procesu recenzowania w innym czasopiśmie naukowym.
  3. Współpracy z Redakcją czasopisma w procesie wymiany informacji dotyczących recenzowania i redagowania nadesłanych artykułów naukowych.
  4. Ujawnienia danych o miejscu wcześniejszego opublikowania tekstu naukowego, jeśli jest on w całości lub w części przedrukiem.
  5. Ujawnienia źródeł finansowania badań naukowych, których wyniki są prezentowane w nadesłanych artykułach naukowych.
  6. Ujawnienia pełnej listy autorów nadesłanych artykułów naukowych.
  7. Uzyskania zgody na publikację innych objętych prawem autorskim elementów artykułu naukowego (np. ilustracji, zdjęć).
  8. Ujawnienia informacji o każdym potencjalnym konflikcie interesów, jaki może się pojawić w procesie recenzowania i redagowania nadesłanych artykułów naukowych.
  9. Wyrażenie przez Autora/Autorkę woli publikacji tekstu naukowego jest równoznaczne z oświadczeniem, o którym mowa w punktach 1 i 2.

Obowiązki redakcji

Członkowie redakcji czasopisma „Athenaeum. Polskie Studia Politologiczne” zobowiązują się do:

  1. Decydowania o publikacji nadesłanych tekstów naukowych, biorąc pod uwagę wyłącznie ich wartość naukową, bez względu na pochodzenie, wyznanie, orientację seksualną, płeć, obywatelstwo i światopogląd Autora/Autorki.
  2. Podejmowania obiektywnych decyzji o przyjęciu artykułów naukowych do druku i udzielania ich Autorom/Autorkom tekstów naukowych wraz z uzasadnieniem.
  3. Informowania na stronie internetowej czasopisma o regułach recenzowania nadesłanych tekstów naukowych.
  4. Zachowania pełnej anonimowości w procesie recenzowania tekstów naukowych i nieujawniania treści recenzji osobom trzecim.
  5. Wycofania się z procesu redagowania tekstu naukowego, jeśli istnieje konflikt interesów z jego Autorem/Autorką.
  6. Informowania Autorów o wszelkich sugestiach zmian w tekstach naukowych, wyłączywszy adiustację i korektę.

Zapora "ghostwriting"

Redakcja „Athenaeum. Polskie Studia Politologiczne” zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeciwdziała zjawiskom zwanym jako ghostwriting (czyli nieujawnionym autorstwem lub współautorstwem artykułu) i guest authorship (pozornym autorstwem lub współautorstwem artykułu), gdyż są one przejawami nierzetelności naukowej. W związku z powyższym Redakcja prosi Autorów o:

  1. Ujawnienie w artykule wkładu poszczególnych Autorów w powstanie publikacji, z podaniem ich imion, nazwisk i afiliacji oraz ze wskazaniem autorstwa poszczególnych koncepcji i metod wykorzystywanych przy przygotowaniu publikacji.
  2. Ujawnienie w przypisie do artykułu informacji o źródłach finansowania i wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów.

Odpowiedzialność za umieszczenie informacji o podmiotach, które przyczyniły się do powstania pracy, ponosi Autor zgłaszający artykuł, a w przypadku zgłoszenia zbiorowego - Autor wymieniony na pierwszym miejscu. Redakcja informuje, że przypadki nierzetelności naukowej, a zwłaszcza łamania zasad etyki obowiązujących w nauce, będą dokumentowane i demaskowane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów, takich jak instytucje zatrudniające Autorów czy towarzystwa naukowe.

Oświadczenie

Wydrukowanie, podpisanie i przesłanie przez Autora(ów) oświadczenia o akceptacji powyższych zasad, zachowaniu zasad rzetelności naukowej, zgodzie na opublikowanie i udzielenie licencji na rozpowszechnianie tekstu oraz zgodzie na przetwarzanie danych osobowych jest warunkiem przyjęcia tekstu do publikacji. Podpisane oświadczenie należy przesłać na adres Redakcji w ciągu 14 dni od dnia zgłoszenia artykułu.

  1. Formularz oświadczenia (DOC)
  2. Formularz oświadczenia (PDF)
Athenaeum. Polskie Studia Politologiczne
© •